dr hab. Katarzyna Wyrwas

Członek Komitetu Naukowego

Polonistka, językoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Socjolingwistyki i Społecznych Praktyk Komunikowania Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego.
Zajmuje się teorią i strukturą tekstu, genologią lingwistyczną i ewolucją gatunków mowy, ale też szeroko pojętymi zjawiskami leksykalnymi i pragmatycznymi współczesnej polszczyzny, semantyką diachroniczną i zagadnieniami językowego obrazu świata w obszarze indoeuropejskim.
Opublikowała 2 monografie: „Skarga jako gatunek mowy” (Katowice 2002) i „Opowiadania potoczne w świetle genologii lingwistycznej” (Katowice 2014); jest również współautorką „Małego słownika terminów teorii tekstu” (Warszawa–Kraków 2005), kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych oraz tomach zbiorowych krajowych i zagranicznych, publikuje także comiesięczne felietony na tematy kulturalnojęzykowe w miesięczniku „Śląsk”.
Od 2004 roku kieruje Poradnią Językową Instytutu Języka Polskiego UŚ, upowszechniając w społeczeństwie wiedzę o poprawnej polszczyźnie. Owocem tej działalności jest wydany pod jej redakcją poradnik językowy pt. „www.poradniajezykowa.pl” (Katowice 2007), którego jest również współautorką.
Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego. Dwukrotnie przyznano jej prestiżowe stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla młodych naukowców, trzykrotnie była nagradzana przez Rektora UŚ za działalność naukową.
Więcej na stronie: http://www.fil.us.edu.pl/ijp/index.php?s=osoby%2Fwyrwask.